Turistický výšľap na Kráľovu hoľu: Nezabudnuteľný zážitok v Nízkych Tatrách
Dĺžka trasy: Závisí od konkrétneho začiatku, ale naša celková dĺžka výstupu na Kráľovu hoľu po modrej bola približne 5,5 km.
Trvanie trasy: Priemerný čas výstupu sa pohybuje okolo 3 - 4 hodín v závislosti od kondície a poveternostných podmienok.
Náročnosť: Rovnako závislé od kondície a počasia - v podstate možno povedať, že to je túra s neustálym stúpaním, čo môže byť pre mnohých náročné.
Ak hľadáte dobrodružstvo a nádherné výhľady, turistický výšľap na Kráľovu hoľu je presne to, čo potrebujete. Táto atraktívna túra v Nízkych Tatrách ponúka nielen úžasné prírodné scenérie, ale aj skvelý pohyb na čerstvom vzduchu. Poďme sa pozrieť na podrobnosti tejto nezameniteľnej turistiky.
Začiatok túry: Šumiac (880 m n.m.)
Naša túra sa začína v malebnom Šumiaci, ktorý leží vo vyšších polohách Nízkych Tatier. S výškou 880 metrov nad morom je toto miesto ideálnym východiskom pre púť na Kráľovu hoľu. Po príchode do Šumiaca sa môžete tešiť na nádhernú prírodu a pohodovú atmosféru, ktorá vás pripraví na nasledujúce dobrodružstvo.
Parkovisko pri Kráľovohoľskej chate
Ak prídete autom, môžete ho zaparkovať pri Kráľovohoľskej chate, ktorá je výborným miestom na začiatok turistickej trasy. Tu môžete urobiť posledné prípravy (kontrolu, či máte nevyhnutne potrebné základné veci), napiť sa, prípadne ešte overiť aktuálne počasie na trase. Parkovisko je na nespevnenej ploche s výrazne obmedzenou kapacitou. Lemuje cestnú komunikáciu, ktorá smeruje až na vrch Kráľova hoľa. Je označená ako cyklistická trasa.
Trasa po modrej turistickej značke
Smerovanie na Kráľovu hoľu je jasné aj vďaka modrej turistickej značke, ktorá vás sprevádza po celú dobu výstupu. Avšak je nutné sledovať značenie hneď na začiatku trasy. Po pár desiatkach metrov od parkoviska totiž smerovník jasne ukazuje, že máte ísť doľava.
Zdroj: Mgr. Katarína Pružinská
Pri minulej návšteve Kráľovej sme boli tak zabratí do rozhovoru, že sme si tento smerovník pri ceste "akosi" nevšimli a túru sme si o pár kilometrov predĺžili. Cesta vedie okolo krížovej cesty, ktorá je úzkym pásom lesného porastu oddelená od turistickej cesty. Nájdite si čas a odbočte. Je to približne 20 metrov. Nie je to taká bežná kalvária, na akú sme zvyknutí v obciach a mestách a svojou polohou či prírodnou scenériou zaujme určite každého turistu. Posúďte sami.
Foto: Odbočka ku Kráľovohoľskej kalvárii Zdroj: Mgr. Katarína PružinskáFoto: Kráľovohoľská kalvária Zdroj: Mgr. Katarína PružinskáFoto: Kráľovohoľská kalvária Zdroj: Mgr. Katarína Pružinská
Chodník dá hneď od začiatku pocítiť nohám, o čom táto túra bude. Strmšie stúpanie tak až na jeden odpočinkový úsek vyššie bude v podstate v podobnom alebo strmšom sklone.
Foto: Stúpanie na Kráľovú hoľu Zdroj: Mgr. Katarína Pružinská
Prechádzame cez rázcestie Skalička (1162 m n.m), kde si môžete odpočinúť pod krytým posedením a užiť si výhľady do údolia.
Foto: Rázcestník Skalička Zdroj: Autor článku
Pokračujeme pohodlným terénom cez lesnatú časť úbočia Kráľovej hole. Toto je naozaj oddychový zalesnený úsek, ktorý končí pri rázcestí Grúnik (1313 m n.m).
Zdroj: Mgr. Katarína Pružinská
Zdroj: Mgr. Katarína Pružinská
Od Grúnika vyššie je strmý úsek, ktorý vás možno trošku vyčerpá. Preto zvoľte správne tempo a neprepáľte to.
Zdroj: Autor článku
Po chvíli sa dostanete až na Predné sedlo (1447 m n.m.) ku horskej chate Pod Kráľovou hoľou, odkiaľ už bude vaším cieľom priamy výstup na Kráľovu hoľu. Chatu určite navštívte. Úžasní mladí ľudia Vás chutne pohostia, pri dobrej nálade a v príjemnom prostredí. Pozor, platí sa hotovosťou. Ak nebudete mať, nevadí. Zaplatíte ako aj my prevodom na účet. Kľudne až keď prídete domov. Iný svet. Aj touto cestou ešte raz ďakujeme.
Foto: Chata pod Kráľovou hoľou Zdroj: Mgr. Katarína Pružinská
Zdroj: Mgr. Katarína Pružinská
Náročnosť trasy a aktuálne podmienky
Cesta na Kráľovu hoľu môže byť náročná, najmä v prípade zmeny počasia. Nad pásmom lesa sa môže vyskytnúť silný vietor a hmla, ktoré sťažujú orientáciu. Preto je dôležité byť pripravený na rôzne poveternostné podmienky a mať so sebou vhodné vybavenie. A ako sme dopadli hore my? Nuž...
Zdroj: Autor článku
Foto: Stúpanie na Kráľovu hoľu Zdroj: Mgr. Katarína Pružinská
Foto: Skalné útvary popri turistickom chodníku (odtiaľ už len silná hmla)
Foto: Sediaci biely medveď na Kráľovej holi Zdroj: Mgr. Katarína Pružinská
Foto: Turistický rázcestník na Kráľovej holi Zdroj: Mgr. Katarína Pružinská
To teda bola túra... Oblečení sme boli super, len sme už mali trochu aj obavy čo sa týka orientácie a veru sme aj rozmýšľali nad úkrytom, lebo tá hmla čo sa zrazu dovalila a k tomu ten prudký vietor podľa SHMÚ 80 km/h. Šialené. Mali sme pocit, že nám trhá veci. Predstavte si, že stojíte oproti veľkej budove, viete, že je pred Vami cca 15 m, a aj tak ju nevidíte. Toto sme ešte nezažili. Ešte šťastie, že sme tam už boli a dokázali sme sa tam orientovať po pamäti (ale aj tak máme pri sebe vždy kompas a v mobile offline mapu). Našli sme tabuľku kadiaľ sme prišli a od jedného značenia (tyče v snehu: pomáhajú s navigáciou ku všetkým v zime otvoreným vysokohorským chatám) po druhé značenie, ktoré sme skôr tušili ako videli, sme postupne zišli dole. Veľmi pomohlo aj to, že boli nezakryté hlboké stopy v snehu. Chválabohu pod nohy sme si videli. No a po takom kilometri schádzania z vrcholu zrazu všetko prestalo. Každopádne zážitok. A rešpekt. Doplním, že vždy máme so sebou dostatok jedla, pitia a naozaj dosť náhradného oblečenia. Samozrejme aj núdzový vak, externú nabíjačku, poriadne vybavenú lekárničku a veci na rozrobenie ohňa. Do rizika dobrovoľne nikdy nejdeme. V nasledujúcom videu ešte tak veľmi nefúkalo. Bolo to tesne po výšľape na vrchol. Ja mám na sebe ešte len tenkú softshelovú bundu, ktorá mi naozaj pri výstupe postačovala. Následne po náhlom zhoršení počasia som sa už musel prezliecť.
Záver: Nezabudnuteľný zážitok v prírode
Turistický výšľap na Kráľovu hoľu je skutočným dobrodružstvom, ktoré si nesmiete nechať ujsť. S nádhernými výhľadmi, zaujímavým terénom a pútavou prírodou je táto výprava skvelým spôsobom, ako stráviť deň v Nízkych Tatrách. Pripravte sa na výnimočný zážitok a vydajte sa objavovať krásy slovenskej prírody! Nezabúdajte však na to, že horské prostredie je veľmi špecifické a každá zmena počasia, aj malá, ktorá by niekde v mestských podmienkach ani nestála za zmienku, v horskom prostredí naberá na význame a preto netreba nikdy nič podceniť.
Čo sme si na túru obliekli a obuli
Vzhľadom na hore uvedené, nosíme toho so sebou naozaj veľa. Ja som z tých, ktorí toho na seba veľa neobliekajú, pretože sa rýchlo zahrejem. Často som nútený sa prezliekať. Preto mám na sebe takmer na každej túre iba technické tričko od Columbia a pri chladnom počasí volím buď tenký shoftshell, častejšie však tenkú flísovú bundu. Tričko beriem akékoľvek, len nech má technológiu Omni-Wick™. Tá sa mi osvedčila najviac. Aj keď sa spotím, tričko mi na tele veľmi rýchlo preschne. Problémovou partiou je najmä chrbát, kde ma prehrieva batoh. Zatiaľ akýkoľvek...
Pánska bunda, ktorú som mal na sebe ja
Columbia Ampli-Dry™ II Shell Pánska Bunda
a dámska bunda, ktorú mala naša ambasádorka Katka,
Columbia OutDry Extreme™ Wyldwood™ Shell Dámska Bunda
sú jednoducho perfektné vetru a vode vzdorné bundy, ideálne na toto vetrisko so snehodažďom pichľavým ako ihly. Odporúčam všetkými desiatimi. Ako turistickú obuv už obvykle do takýchto podmienok volíme produktovú radu Columbia Newton Ridge. Doposiaľ nesklamali a boli na tento typ turistiky ideálne.
Columbia NEWTON RIDGE™ BC Dámska Turistická Obuv
Columbia NEWTON RIDGE™ PLUS II WP 159473 Pánska Obuv
A aby sme nezabudli, ďakujeme www.super-sport.sk.