Columbia jarná kolekcia je tu. Pre viac info rozbaľte v jednotlivých kategóriách filter produktov a zvoľte novinky. Alebo nás navštívte v OC Optima - Košice - predajňa COLUMBIA. Tešíme sa na Vás.

Ako si vybrať bežeckú obuv

Bežecká obuv: Podľa čoho vybrať tie správne a na čo si dať pozor?

Vhodná veľkosť

Základom každej dobrej bežeckej obuvi je vhodná veľkosť. Aj tá najdrahšia teniska bude pre vaše športovanie skôr kontraproduktívna, pokiaľ vás bude tlačiť. Tlačiť teda nesmie, a to ani náznakom. Než by ste si mali kúpiť príliš malú topánku, kúpte si radšej väčšiu, konkrétne asi o pol čísla. V prednej časti topánky by vám tak malo ostať približne päť až sedem milimetrov. Veľkosť chodidla totiž nie je stále rovnaká. Najmä pri záťaži sa jeho objem môže zväčšovať, a to nielen do dĺžky, ale aj do šírky. Doprajte svojej nohe komfort a vyhnite sa čiernym nechtom, ktoré bývajú dôsledkom nedostatočného prekrvenia.

Rozhoduje aj hmotnosť obuvi

Áno, rozhodujúca je aj hmotnosť zvolenej topánky, ale trochu inak, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Čím menej topánka váži, tým menej tlmí nárazy pri behu a tým viacej sa opotrebováva aj topánka, aj vaše chodidlo, najčastejšie jeho pätová časť. Vôbec teda nevadí, keď je bežecká obuv trochu ťažšia. Na nejaké tie gramy navyše si rýchlo zvyknete a vaša noha bude lepšie chránená.

Kde chcete behať?

Ďalším kritériom je typ povrchu, na ktorom chcete behať, aspoň prevažne. Iná obuv je vhodná na spevnené cesty a iná potom do terénu. Terénne topánky (trailové alebo krosové) poznáte podľa hrubšej podrážky a odolnejšieho zvrchného materiálu, následne si môžete vybrať bežeckú topánku bez membrány (zabezpečí výbornú priedušnosť a odvod pár do vonkajšieho prostredia) alebo s membránou (zabezpečí, že noha zostane suchá pri behu v daždi, snehu, blate, ale na úkor horšej priedušnosti). Konštrukcia trailovej topánky ale ponúka zvýšenú torznú tuhosť a tým aj lepšie predchádza prípadným zraneniam bežca.

Spoločnosť Columbia diferencovala vlastnú bežeckú obuv do troch kategórií podľa účelu použitia: 

  1. TRAIL RUNNING - je tu radená bežecká obuv vhodná pre beh v teréne - na trasy s hladkým aj drsným povrchom. Charakterizuje ju univerzálna trakcia, citlivé odpruženie, zvýšená pružnosť, riadená stabilita a nižšia hmotnosť. /Patrí sem bežecká obuv Mojave trailTM OutdryTMMojave trailTM, BajadaTM IIIBandon trailTM, Caldorado OutDryTM, Caldorado OutDryTM ExtremeTM /a iné.
  2. MOUNTAIN RUNNING - bežecká obuv vhodná pre beh v horskom teréne aj na extrémne trasy. Charakterizuje ju maximálna trakcia, vyvážený pomer odolnosti a váhy a posilnená ochrana. /Patrí sem bežecká obuv Trient OutDryTMTrient OutDryTM  ExtremeTM, Mountain Masochist III OutDryTM , Trans Alps OutDryTM/ a iné.
  3. FASTES KNOWN TIME - bežecká obuv vhodná pre rýchlostné behanie a zdolávanie rýchlostných rekordov. Charakterizuje ju ľahká konštrukcia, agresívna trakcia, priedušnosť, flexibilita a výnimočné odpruženie. /Patrí sem bežecká obuv Fluidflex FKT, Rogue FKT, Trans Alps FKT/ a iné.

Za zmienku však stojí ďalšia kategória, ktorej účel je poskytnúť používateľovi spoľahlivú trakciu a maximálny komfort. S touto obuvou získate jedinečný tvarovateľný profil násobený anatomickou podporou. Nemá s behom nič spoločné, ale každý bežec vie oceniť ak sa mu topánka stará o pohodlie nie len počas behu, ale aj pri iných aktivitách. Nechajte nohy oddýchnuť a užite si pohodlie. Postaráme sa o to. Sám názov kategórie hovorí za všetko:

RECOVERY - ZOTAVENIE - obuv vhodná pre všetky aktivity pred a po behu /patrí sem obuv Kokua, Kokui, Malokai, Malokini, Enduro-Sole, Enduro-Sole LP

Ak ste našli vhodnú bežeckú obuv práve pre vás, ale nie ste si istí, či je dostatočne kvalitná, urobte si vlastný prieskum recenzií na internete. Prípadne skúste vyhľadať profíka, trebárs nejakého skúsenejšieho bežca, ktorý vám poradí. Pri nákupe vhodnej bežeckej topánky vám poradíme aj my – neváhajte sa na nás teda obrátiť so svojimi otázkami.

Bežte na diagnostiku

Chcete si byť stopercentne istí? Potom môžete skúsiť ísť na diagnostiku na bežeckom páse, pri ktorej sa pomocou kamery vyhodnotí vaša biomechanika behu v 3D.. Väčšina z nás sa už stretla s možnosťou diagnostiky došľapu chodidla pri výbere obuvi v obchode. Došľap je však len jeden z mnohých faktorov ovplyvňujúcich biomechaniku pohybu. Pri pohľade na všetky dáta, ktoré vám 3D diagnostika poskytuje pochopíte, že analýza došľapu vám ich je schopná ukázať len zlomok – a aj ten nie veľmi presne!