Leto je v plnom prúde. Teploty stúpajú. Ochlaďte sa správnym ochladzujúcim oblečením. Pre viac informácií zadajte do vyhľadávajúceho poľa kľúčové slovo "freeze". Alebo nás navštívte v OC Optima - Košice - predajňa COLUMBIA. Tešíme sa na Vás.

Prvá vrstva: Prečo ju používať pri turistike?

Napriek tomu, že zimy u nás v posledných rokoch nebývajú príliš tuhé, dokážu v niektorých momentoch stále potrápiť. Ak teda radi trávite veľa času outdoorovými aktivitami, mali by ste vedieť, ako sa vo vonkajšom prostredí účinne chrániť pred nepriazňou počasia a jej potenciálne negatívnymi dôsledkami pre vaše zdravie. Potrebujete sa teda chrániť pred chladom a vetrom, ale zároveň potrebujete zostať v suchu a odvetrávať pot. A práve na tento problém vyzrelo funkčné oblečenie a cibuľový princíp.

Ako už sám názov napovedá, cibuľový princíp vychádza z viac tenkých vrstiev oblečenia. Aj keby sme sa nezaoberali funkčnými vlastnosťami oblečenia, viac vrstiev znamená viac priestoru pre cirkuláciu vzduchu, ktorý je zahriaty na telesnú teplotu. Preto vám bude v troch tenkých vrstvách teplejšie ako v dvoch hrubších.

Amatérski aj profesionálni športovci často využívajú jednu z alternatív ochrany pred vrtochmi počasia práve v podobe troch vrstiev oblečenia, pričom my sa teraz budeme zaoberať tou prvou, základnou. Ako táto vrstva funguje a aké sú jej vlastnosti? Ak plánujete aktivitu v zime vonku, čítajte ďalej.

Ako charakterizovať prvú vrstvu?

Funkcia: Transport potu od tela vo forme kvapalnej vlhkosti.

Základná vlastnosť prvej vrstvy ochrany pri outdoorových aktivitách je vyjadrená v slovnom spojení „druhá koža“, ako sa táto vrstva, po anglicky baselayer, tiež prezýva. Táto vlastnosť spočíva v tom, že by prvá vrstva mala tesno priliehať k telu používateľa a tiež by mala byť z ľahkého materiálu, aby telu nepridala príliš veľa na objeme a dalo sa v nej pohodlne hýbať. Skrátka aby na vás nepôsobila ako nepríjemná zvieracia kazajka.

V prvej vrstve by ste sa nielenže mali cítiť pohodlne, ale zároveň by mala efektívne udržiavať telesné teplo. To je najmä v zime dôležité preto, aby ste neprechladli a výsledok zdravej pohybovej aktivity potom nebol skôr kontraproduktívny.

Hocijaký materiál nestačí

Väčšina prírodných materiálov, ako je napríklad bavlna, ako druhá koža efektívne slúžiť nedokáže, a to z toho dôvodu, že príliš prepúšťajú telesné teplo – nedokážu ho udržať. Preto nestačí obliecť si hocijaké tielko a myslieť si, že nám to do hôr bude stačiť. Ďalším problémom je, že pri svojich športových aktivitách sa veľa potíme a potrebujeme, aby bolo prádlo funkčné a prebytočnú vlhkosť – narozdiel od tepla – od tela priebežne odvádzalo.

Prvú vrstvu vo všeobecnosti tvorí funkčné prádlo alebo termoprádlo (ide o jeden názov pre tú istú vec), ktoré by malo chrániť ideálne väčšinu povrchu tela zimného športovca, ale najmä tie miesta, kde sa najviac potíme, ako aj celú oblasť panvy, brucha a hrude. Medzi termoprádlo sa však v našom kontexte radia aj rukavice alebo ponožky. A pretože sa také prádlo dotýka priamo kože, je podmienkou, aby bol použitý materiál aj príjemný na dotyk a „nehrýzol“ ani nepôsobil príliš umelo.

Rôzne značky používajú rôzne označenia pre špeciálne, zväčša aj patentované typy syntetických materiálov, ktoré spĺňajú všetky potrebné parametre a súčasne prinášajú aj niečo naviac. Také materiály používa aj značka Columbia, ktorá ich pre prvú vrstvu vyvinula hneď niekoľko.

Omni-Heat a tie ďalšie

Rovnako ako iné technológie sa vyvíjajú a napredujú aj materiály v odevnom priemysle. Tie sú stále dokonalejšie a pozadu v tomto ohľade neostáva ani termoprádlo, ktoré je dnes prirodzene lepšie než pred rokmi. Svoj podiel na tomto stave má aj firma Columbia, ktorá pre tieto účely vyvíja svoje vlastné materiály. Zmieniť musíme predovšetkým patentovanú technológiu Omni-Heat™, ktorú tvoria mikroskopické strieborné bodky a Omni-Heat™ 3D ktorú tvoria mikroskopické strieborné hviezdičky v 3D forme ešte okrem toho „vypchaté“ mikroskopickými vankúšikmi. Majú za úlohu odrážať telesné teplo späť k telu. Omni-Wick™ je úpravou, ktorá od tela naopak odvádza vlhkosť, a väčšina kúskov z ponuky značky Columbia je ušitá z pohodlného strečového materiálu 4-Way Comfort Stretch s plochými švami, aby poskytovali pohodlie a minimalizovali trenie s pokožkou. Heslo na krabičke: KEEP YOUR WARMTH. NOT YOUR SWEAT.

A prečo teda používať prvú vrstvu pri turistike?

Stále sme sa však nedostali k odpovedi na zásadnú otázku v nadpise tohto článku, aj keď medzi riadkami už ju pozorný čitateľ aspoň čiastočne našiel. Všetko sa totiž točí okolo práce materiálu s teplom a vlhkosťou, takže teraz si to zhrňme.

Najmä pri fyzickej aktivite v chladnom počasí sa stáva, že sa telo bráni prechladnutiu koncentráciou tepla v „jadre“, teda v hlave a trupe, a na periférie kvôli tomu „zabúda“. Preto nám v zime začínajú mrznúť najskôr ruky a chodidlá. Pre tieto účely volíme vhodné ponožky a rukavice z materiálov s čo najlepšími tepelno-izolačnými vlastnosťami.

Teplo ako ochrana pred zraneniami

Turistika alebo iná telesná aktivita je v zime náročnejšia z dôvodu, že sa telo zahrieva pomaly a bez vhodnej tepelnej izolácie sa skrátka môže stať, že svoj novoročný beh alebo výlet na hrebienok vzdáte skôr, ako ho začnete. Bez vhodnej tepelnej ochrany vám totiž medzičasom bude asi poriadne chladno. Čo nie je len nekomfortné, ale aj trocha nebezpečné, pretože so zatuhnutými kĺbmi a svalmi sa vám ľahko môže stať nepríjemné zranenie, ktorému sa dá vhodnou ochranou predísť. Niektoré typy „druhej kože“ sú vyvinuté s dôrazom na zvýšenie efektivity pri konkrétnych druhoch športu, čo neznamená, že by ste ich nemohli využívať univerzálnejšie, len pri inom než odporúčanom použití nebudú až tak efektívne. Výkon pri rôznych typoch športu, od chôdze až po lyžovanie, ovplyvňujú napríklad rôzne výrezy a švy, ako aj použitý materiál. Pri vývoji strihov prvej vrstvy pre turistiku sa potom dbá predovšetkým na možnosť voľného pohybu rúk.

A čo ďalej? Predsa druhá vrstva

Funkcia: Izolácia tela pred chladom a podpora funkcie 1. vrstvy

Úlohou druhej vrstvy je izolovať telo pred chladom a udržať príjemnú telesnú teplotu. Ďalej táto vrstva pomáha transportovať vlhkosť spôsobenú potením organizmu do ďalších vrstiev oblečenia a ďalej do okolia. Materiál môže byť opäť tvorený syntetickými alebo prírodnými vláknami. Najčastejšie sa používajú umelé vlákna, pretože neabsorbujú vlhkosť, ľahko ju transportujú, majú lepšie izolačné vlastnosti a tiež rýchlejšie schnú.
Do tejto kategórie patria mikiny, roláky, svetre a vesty.

Tretia vrstva

Zastáva ochrannú funkciu – chráni pred dažďom, vetrom a mechanickým poškodením, zároveň by ale mala byť dostatočne priedušná, aby sme sa nekúpali vo vlastnom pote.

Parametre vrstvy:

Vodný stĺpec
Vodný stĺpec ukazuje, akému tlaku je materiál schopný odolať, než prepustí vodu. Hodnoty nad 2000 mm sú považované za nepremokavé. Čím vyššie číslo, tým väčšia ochrana pred premoknutím.

Priedušnosť
Súčasne s vodným stĺpcom musíme zhodnotiť aj parametre priedušnosti, ktorá je udávaná ako hmotnosť prepustenej pary za celý deň – 3000 g / m² / 24 hod. Čím vyššia hodnota, tým lepšia priedušnosť.

Do tretej vrstvy oblečenia spadajú bundy, nohavice a vetrovky.

Teraz už by pre vás nemal byť problém kúpiť vhodné oblečenie a skombinovať ho tak, aby ste sa cítili príjemne, v teple a v suchu.