Columbia jarná kolekcia je tu. Pre viac info rozbaľte v jednotlivých kategóriách filter produktov a zvoľte novinky. Alebo nás navštívte v OC Optima - Košice - predajňa COLUMBIA. Tešíme sa na Vás.

Výstup na Sedlo pod Ostrvou

Turistická "výprava" na vrch Ostrva zo Štrbského plesa okolo Popradského plesa bol skvelý nápad! Táto trasa ponúka nádherné výhľady na Vysoké Tatry a je obľúbená medzi turistami, ktorí navštevujú toto malebné horské prostredie. Túru sme už pred rokom absolvovali a tak sme vedeli, že nás čaká na pohľad náročný výstup, ktorý napokon až tak nebolí. Všetko je však podmienené tomu, ako sa momentálne človek cíti. Po tom nešťastnom kovide sa pľúca spamätávajú pomerne dlhšie, ako som čakal. Veď uvidíme.

Poďme na to. V súčasnej dobe (2023) prebieha na tatranských cestách masívna rekonštrukcia, čo so sebou prináša mnohé obmedzenia ohľadom rýchlosti a taktiež viacero semafórov so striedavou jednosmernou premávkou (bolo ich viac ako človek zvládne bez použitia škaredého slova :)). Na prejazd sa čaká v intervaloch, ktoré sú tak na hrane, ale s tým nič neurobíte, takže sa vyzbrojte trpezlivosťou. Štrbské pleso (1346m n.m.) je v podstate jedno veľké parkovisko s rôznymi poskytovateľmi parkovania a parkovacích miest je naozaj dostatok. Parkovné uhrádzame priamo pracovníkovi parkoviska, ktorý nám neponúkol iné varianty a pýtal jednotný parkovací poplatok vo výške 10€. Neriešili sme to, aj keď v minulosti sme si parkovné uhrádzali sami prostredníctvom parkovacích automatov. Tie ponúkali viacero možností v súvislosti s časom a sumou. Z parkoviska vystupujeme prudším kopcom smerom ku známemu oblúkovému mostu, za ktorým odbočujeme doprava a vchádzame na Tatranskú magistrálu po červenej turistickej značke ( Tatranská magistrála) do lesného porastu až na zalesnený Trigan (1481m n. m.). 

Začiatok túry za oblúkovým mostom na Štrbskom PleseChodník veselo stúpa a je miestami tvorený skalami rôznych tvarov. Je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť. Často je terén turistického chodníka výrazne zamokrený a blatistý. Šikovní turisti už stihli vytvoriť obchádzky okolo týchto bahnísk, takže je cesta viac menej nenáročná. Doplním, že počasie predchádzajúcich dní bolo upršané, tak preto tá mokrota. Ďalej pokračujeme redším porastom ku odbočke na zimnú cestu (1525m n.m.) a pokračujeme stále po červenej. V zimnom období z tohto rázcestia choďte zelenou trasou. Trasa medzi Štrbským plesom a Popradským plesom je inak absolútna pohoda a počiatočné stúpanie sa mení na zvlnenú rovinu. Ponúka aj takéto výhľady. 

Medzi Štrbským a Popradským plesomNásledne prechádza do mierneho klesania až na úroveň Popradského plesa (1494m n.m.). Popradské pleso je obľúbeným miestom pre turistov, ktorí sa radi prechádzajú v prírode a obdivujú krásu Vysokých Tatier. Môžete si urobiť krátky okružný výlet okolo jazera, alebo využiť jazero ako východiskový bod pre ďalšie turistické túry, ako je výstup na vrchol Rysy, našu Ostrvu, Kôprovský štít a ďalšie turistické ciele..

Rázcestník nad Popradským PlesomZ tohto miesta prejdite po asfaltovej ceste k Chate pri Popradskom plese, kde si môžete oddýchnuť. Chata je najnavštevovanejšou horskou chatou Vysokých Tatier s celoročnou prevádzkou. Na brehu jazera nájdete aj Majláthovu chatu, ktorá bola postavená už v rokoch 1879 - 1880. Odvtedy bola niekoľkokrát poškodená požiarmi alebo nánosmi snehu. Súčasná podoba stavby je výsledkom rekonštrukcie dokončenej v roku 2014, počas ktorej bola chata zrekonštruovaná a rozšírená. Výstup začíname pri turistickom smerovníku na Popradskom plese a držíme sa červenej značky ( Tatranská magistrála). Postupujeme severnou stranou Popradského plesa. Po niekoľkých minútach prejdeme cez malý drevený mostík ponad Ľadový potok, od ktorého sa začína takmer nepretržité stúpanie až na vrchol. Inak povedané - všetko je ukážkovo značené, za chatami jednoducho pokračujete ďalej smerom na Sedlo pod Ostrvou neďaleko vrcholu Ostrva s nadmorskou výškou 1 984m n. m., ktorý sa nachádza na konci bočného juhozápadného hrebeňa Končistej.

Začiatok stúpania na Sedlo pod Ostrvou Celá túra je sprevádzaná krásnymi výhľadmi na Popradské pleso a okolité štíty a doliny (Mengusovská a Zlomisková dolina). Samotný výstup uľahčujú serpentíny, ktoré sú v miernom prevýšení a preto ľahšie zvládnuteľné. Dávajú možnosť oddychu a kochania sa majestátnym výhľadom.

Serpentíny_na_sedlo_pod_ostrvouPodľa smerovníka by mal výstup hore trvať jednu hodinu. Pridajte si k tomu aspoň 30 minút navyše. Tie výhľady za to stoja. Ja to budem stále opakovať. Nie sme na pretekoch, ale relaxujeme. Približne po hodine a pol sa dostaneme do Sedla pod Ostrvou (1966m n. m) odkiaľ sa nám naskytnú veľkolepé výhľady na okolité štíty ako VysokáDračí štít, Mengusovské štíty a mnoho ďalších.

Výhľady zo Sedla pod Ostrvou I.Popradské pleso spolu s hotelom tvoria nádhernú fotogenickú scenériu. Vrchol Ostrva 1 984 m n. m. je v tejto chvíli od nás vzdialený len pár výškových metrov a približne necelých desať minút cesty. Ponúka takmer identické výhľady ako zo Sedla. Na vrchol však nevedie značený turistický chodník. Preto je výstup naň na vašom zvážení.

OstrvaNa cestu späť sme použili trasu výstupu.

Zostup z OstrvyTuristická trasa Popradské pleso – Sedlo pod Ostrvou je pre verejnosť celoročne prístupná. Avšak počas zimných mesiacov môže byť náročná na orientáciu aj kondíciu, preto odporúčame v takomto prípade výstup zvážiť. Nestúpate totiž serpentínami, ale šlapete priamo hore zimnou trasou. Podľa mňa makačka. V každom prípade aj tu platí, že je dôležité byť dobre vybavený vhodným horským oblečením a výstrojom, topánkami a nejakou núdzovou zásobou pitia a jedla.

vhodná obuv a odev spolu so zásobami jedla a pitia Na Popradskom plese sú viaceré možnosti občerstvenia, ale istota je istota. Tiež nezabudnite sledovať aktuálne podmienky a predpoveď počasia. V prípade predpovede búrok by som túru rozhodne neodporučil. Pred vyrazením na túto turistickú trasu je vždy vhodné získať aktuálne informácie o trase a povoleniach, ktoré môžu byť vyžadované. Miestne turistické informačné centrum alebo horská služba vám poskytnú najnovšie informácie a odporúčania. 

Výhľady zo Sedla pod Ostrvou II.

FOTO: Turistická výprava na Sedlo pod Ostrvou zo Štrbského plesa Zdroj: Mgr. Katarína Pružinská